Šachový oddíl TJ ČZ Strakonice je registrován v Šachovém svazu České republiky společně s více než 500 šachovými kluby, oddíly a kroužky. Pokud jde o výkonnost, patří několik posledních let k první čtvrtině těch nejlepších a v Jihočeském kraji se dlouhodobě drží za týmy z Českých Budějovic, Tábora a Písku.
Snímek z prvního utkání v roce 2025, kdy domácí Áčko porazilo Slavii České Budějovice 5:3. Na snímku vpravo sedí vítězný Vít Kotál, vlevo stojí A. Lacina a P. Janeba, uprostřed v modrém S. Trita.
Spoléháme se na vlastní sily
Existuje několik možností, jak šachový klub nebo oddíl pojme svoji existenci. Pro ten, který je finančně silnější, platí, že si může zaplatit co nejkvalitnější „přespolní“ hráče a nemusí se tolik spoléhat na výchovu vlastních mladých hráčů. Nebo se může zaměřit jenom na mládež, jako je tomu u některých oddílů především v krajských městech. Jednoznačně nejběžnější je snaha spoléhat se především na svoji vlastní členskou základnu, provádět vlastní nábor mládeže a vychovávat si ji. Neboli hrát to, „na co oddíl reálně má bez pomoci ostatních“. Z těchto možných cest se šachový oddíl TJ ČZ Strakonice dlouhodobě snaží jít spíše tou poslední jmenovanou. Nestojí za ním silný sponzor a mladých nemá zase tak mnoho, proto mu ani nic jiného nezbývá.
Kompletní seznam členů šachového oddílu TJ ČZ Strakonice
Pro místní oddíl je aktuálně asi nejdůležitější a nejvíce potěšující ta skutečnost, že v posledních dvou letech zaznamenal značný nárůst – přibližně čtyřicetiprocentní – počtu svých členů. Přibyla zejména mládež a oddíl tak nejspíše zahnal některé stále větší obavy, protože mu hrozila přestárlost a s ní související pokles výkonnosti těch nejlepších. S příchodem mládeže se dostavila i celkově energičtější atmosféra v oddílu. Strohá čísla, která jsou na okresní město velmi slušná, dnes říkají, že oddíl má celkem 41 členů, z toho 12 je mladších 18 let.
Pro srovnání šachový Tatran Prachatice má celkem 24 členů, Sokol Tábor 32, Slovan Jindřichův Hradec 21, TJ Spartak Soběslav 18, ŠS Bechyně 21, Spartak Kaplice 41 atd. Na druhou stranu například šachové oddíly QCC České Budějovice a Chessclub Písek mají každý více než sto členů.
Jak si vedeme v soutěžích družstev a nejlepší hráči
Výkon strakonického Áčka se v posledních letech pohyboval na rozhraní nejvyšší krajské soutěže (tzv. 1. divize) a 2. ligy (ještě výš je 1. liga a Extraliga). Loni Áčko opět sestoupilo, takže letos hraje nejvyšší krajskou soutěž. V současnosti nemá kvalitu takovou, aby ji vyhrálo, a drží se uprostřed tabulky.
K nejlepším hráčům a základu Áčka dlouhodobě patří FM (tedy mistr FIDE) Adolf Lacina, Milan Spal, Zdeněk Šlapák, Martin Vlach, Libor Blatský, Tomáš Ceplecha, Václav Novák, Roman Veselý a Štěpán Soucha a dva mladí bratři Václav a Vít Kotálové.
Václav Kotál (vlevo), který v současnosti hraje nejvyšší soutěž ze všech strakonických hráčů. Při partii s Petrem Burianem, který vede šachový kroužek v Rodinném centru Beruška.
Zdeněk Šlapák a Václav Kotál v letošní sezoně přestoupili do Chessclubu Písek a ve Strakonicích letos pouze hostují v nižších soutěžích. Ovšem druhý jmenovaný za tento písecký klub nastupuje v 1. lize a díky tomu hraje nejvyšší soutěž ze všech strakonických šachistů.
Vlevo současná jednička strakonického týmu FM Adolf Lacina. Na záda mu čím dál tím více dýchá dvojka Václav Kotál.
Pokud by se Strakonice chtěly po případném postupu konečně udržet ve 2. lize, musely by si zajistit nejméně dva velmi silné hráče na první dvě šachovnice, kteří by za ně ve nastoupili aspoň v pěti utkáních. To by přišlo odhadem nejméně na 30 000 Kč. Za rok by oddíl řešil stejný problém a tato částka v současnosti činí přibližně tři čtvrtiny ročního rozpočtu, takže preference oddílu jsou jasné a toto řešení nepřichází v úvahu.
Ostatní strakoničtí hráči jsou členy družstev hrajících nižší krajské soutěže. Béčko i Céčko bojují ve 2. jihočeské divizi a aktuálně se zdá, že Béčko postoupí do skupiny hrající o postup do 1. divize. Déčko a Éčko hrají 3. divizi, nejnižší krajskou soutěž, ve které mimo jiné sbírají první zkušenosti nováčci.
Z loňského derby Béčka proti Céčku. Zleva Miroslav Kůta, vzadu vlevo Bohumír Hájek, proti němu sedí René Mach, stojící Roman Němec a Vojtěch Frnoch.
Máme po letech mládež
Strakonice neměly tolik mladých hráčů přibližně čtyřicet let. Mládeže se před dvěma roky ujal student VŠ Václav Kotál, jeden z nejlepších místních hráčů a současně odchovanec oddílu. I jeho zásluhou dnes vozí strakoničtí mladí šachisté medaile z Velkých cen Jihočeského kraje, turnajů pro mládež, kterých se v roce 2024 konalo devět, a dokonce se účastní tzv. Krajského přeboru čtyřčlenných družstev mládeže, kde zatím strakonické družstvo ve všech 4 dosavadních kolech nenašlo svého přemožitele. Je nutné se zmínit o tom, že v mládežnickém šachu Strakonice dohánějí ztrátu z několika posledních desetiletí. Některé oddíly se práci s mládeží věnují kontinuálně a mají víc mladých hráčů s vyšší výkonností, kteří již hrají náročnější soutěže. Nicméně Strakonice jsou na nejlepší cestě se jim časem vyrovnat a například hráči jako René Mach, Pavel Wolf a Petr Novák – pokud u šachu vydrží, to mohou dotáhnout daleko. A nesmíme zapomenout na to, že třináctiletá Adéla Vrzalová byla po přibližně čtyřiceti letech první šachistka, která reprezentovala Strakonice. Stalo se tak na sklonku roku na turnaji v Táboře.
Strakonická šachová mládež, zleva Štěpán Staněk, Ladislav Kotrč, Vít Kotál, Pavel Wolf, Matyáš Kočí a René Mach s medailemi z Velké ceny Jihočeského kraje.
Pořádáme dva větší turnaje
Strakonický oddíl v současnosti pořádá dva větší turnaje – oba ve spolupráci s Gymnáziem Strakonice. „Profesionální“ turnaj Strakonický Rumpál se konal již šestkrát, vždy v polovině září. Brzy po svém vzniku se zařadil mezi šachisty vyhledávané akce a dnes se na něj sjíždějí hráči z okruhu přibližně 150 km. Může se pochlubit účastí několika extraligových šachistů, jednoho velmistra (Petr Neuman) a opakovanou účastí šachistů z Ukrajiny (dvojnásobný vítěz turnaje Taron Šagbazjan je Armén reprezentující Ukrajinu) a Německa. Předloni to byl při účasti 84 hráčů druhý největší jednodenní šachový turnaj v Jihočeském kraji. Oddíl na tento turnaj navíc nečerpá ani korunu z rozpočtu města, je financovaný výhradně s pomocí soukromého sektoru.
Hraje se 6. ročník turnaje Strakonický Rumpál, v popředí s brýlemi jeho celkový vítěz FM Tomáš Vojta ze Spartaku Vlašim.
Oddíl také spolupořádá turnaj dvojic nazvaný O pohár ředitele Gymnázia Strakonice, což je okresní přebor škol, který se hraje ve dvou kategoriích – 11 až 14 let a 15 až 18 let. Jeho dva ročníky ukázaly velký zájem mládeže – prvního ročníku se zúčastnilo celkem 94 mladých (z toho 17 dívek) a druhého 90 (6 dívek).
Kromě těchto turnajů se každý rok hraje oddílový přebor a vánoční a novoroční turnaj v bleskovém šachu.
Hraje se druhý ročník turnaje O pohár ředitele Gymnázia Strakonice, kategorie střední školy
Publikujeme, snažíme se být vidět
Ve spolupráci s Týdeníkem Strakonicko oddíl pravidelně zveřejňuje šachové informace v regionálním tisku. Současně oddíl publikuje na webových stránkách Jihočeského šachového svazu a informace o turnaji Strakonický Rumpál se v posledních letech objevují i na celorepublikových šachových serverech. Strakonický Rumpál opakovaně navštívila STTV a odvysílala o turnaji několik reportáží.
Článek o 6. Strakonickém Rumpálu na stránkách Jihočeského šachového svazu.
Peníze
Pokud jde o finance, roční rozpočet oddílu činí přibližně 40 000 Kč. Je pokrytý hlavně z členských příspěvků, spolupráce se sponzory, zisku z turnaje Strakonický Rumpál a příjmu z dotací a grantů zejména z Města Strakonice a Šachového svazu ČR. Oddíl se snaží šetřit (to znamená hlavně zbytečně neutrácet) a sympatická je snaha některých členů podpořit klub tím způsobem, že si nenechávají proplatit náklady, především jízdné.
Příklad spolupráce s největším sponzorem Strakonického Rumpálu, prodej reklamy.
V současnosti oddíl provádí nutnou obměnu šachových souprav a hodin, aby odpovídaly měnícím se požadavkům mezinárodní šachové federace FIDE. Některé hodiny a šachové soupravy, které se již nepoužívají k soutěžím šachového svazu, ale dostačují k tréninku a volným partiím, oddíl věnuje jako ceny do šachového přeboru škol. Snaží se tak podpořit vznik šachových kroužků na školách, což ocenil i Šachový svaz ČR. Oddíl dále zamýšlí koupit projektor pro použití při turnajích a šachové výuce.
Negativa
Má-li autor tohoto článku poukázat také na něco, co se nedaří, pak jsou to na prvním místě několik let staré informace na webových stránkách oddílu. Současný stav spíše odrazuje a dnes již vyloženě kazí image celého oddílu. Funguje pouze Fotogalerie, kam přispívá fotograf a pokladník oddílu Štěpán Soucha. Nicméně v posledních měsících oddíl zvýšil intenzitu snahy zjednat nápravu.
Fotogalerie strakonického šachového oddílu:
http://www.sachstrakonice.wz.cz/fotogalerie.htm
Dále není uspokojivá účast strakonických šachistů na turnajích jednotlivců. Minimálně by se mohla zvýšit na přeboru Jihočeského kraje v rapid šachu, který se hraje v Písku, a na domácím Strakonickém Rumpálu, kde loni hrálo 13 hráčů ze strakonického oddílu, což není mnoho.
I když je současný slibný vývoj situace v oddílu výsledkem úsilí více lidí a zátěž je rozložena rovnoměrněji, přesto chybí větší angažovanost více členů zejména ve vztahu k mládeži. Určité rezervy jsou možná také ve spolupráci s rodiči.
Celkové shrnutí
Celkově se dá říct, že v rámci ČR je strakonický oddíl mírně nadprůměrný svojí kvalitou a na velikost okresního města i mírně nadprůměrný co do počtu svých členů. Aktuálně je na začátku generační obměny. Oddíl je vidět na okrese, v kraji a mírně i v celé ČR. Pořádá nebo spolupořádá dva větší turnaje, publikuje. Účastní se akcí určených pro veřejnost, vede kroužek a má své mladé, kteří se rychle zlepšují. Ve srovnání se situací před pěti lety je to velký pokrok.
Chceš hrát šachy?
Oddíl se pravidelně schází v pátek večer ve své klubovně, která také slouží jako hrací místnost soutěží družstev. Probíhá celoroční nábor nových členů bez ohledu na věk, pohlaví a znalost šachové hry. Kontakt na oddíl je sachstrakonice@email.cz.
Petr Hnilo – člen výboru š.o. TJ ČZ Strakonice
Foto: Štěpán Soucha