Šachový oddíl TJ ČZ Strakonice postupuje do druhé české ligy

V neděli 2. dubna bylo sehráno poslední kolo jihočeských šachových soutěží družstev. Strakonice mají po dramatickém boji důvod oslavovat – po jedenácti kolech se jejich Áčko stalo vítězem 1. jihočeské divize a v sezoně 2023/24 bude hrát 2. českou ligu.

Druhou ligu hrály v právě skončené sezoně pouze čtyři týmy z Jihočeského kraje – Chess club Písek, QCC České Budějovice (dvě družstva – A a B) a Sokol Tábor. Do vyšších soutěží – tedy 1. ligy a extraligy – se na jihu Čech nikdo nekvalifikoval. Postup Strakonických je nepochybně úspěch, protože se místní opět zařazují mezi přibližně 100 nejlepších oddílů v České republice. Nicméně postup A družstva se spíše očekával, nepostup by byl zklamáním.

Nejvíce bodů uhrál trochu překvapivě dlouholetý kapitán Áčka Štěpán Soucha (9 bodů z 11 partií), dále Václav Kotál a Zdeněk Šlapák (oba 7,5 z 11 partií), Václav Novák (7 z 11), Roman Veselý (6,5 z 8) a Milan Spal (6 z 9). Družstvo neprohrálo ani jeden zápas a ztratilo pouze čtyři body za remízu 4:4 s druhým v pořadí Šachovou akademií VŠTE České Budějovice a třetím Sokolem Tábor B. Přesto nebylo do poslední chvíle nic jasné a rozhodlo až poslední kolo. Tatran Prachatice, hrající před několika lety druhou ligu, překvapivě sestupuje až do 2. divize.

Konečné pořadí 1. jihočeské divize
(počet zápasů, počet výher, počet remíz, počet proher, celkový počet bodů)

1. ČZ Strakonice 11 9 2 0 29
2. ŠA VŠTE České Budějovice 11 9 1 1 28
3. Sokol Tábor B 11 8 1 2 25
4. ŠACHklub Tábor 11 8 0 3 24
5. Spartak Sezimovo Ústí 11 5 1 5 16
6. Slovan Jindřichův Hradec 11 4 2 5 14
7. Chess Club Písek B 11 4 2 5 14
8. Chess Club Písek C 11 4 1 6 13
9. QCC České Budějovice C 11 4 1 6 13
10. Slavia České Budějovice 11 3 0 8 9
11. Tatran Prachatice 11 1 1 9 4
12. QCC České Budějovice D 11 1 0 10 3

Zbývá otázka, jestli se bude opakovat situace z posledních let, kdy strakoničtí šachisté vyhrají nejvyšší jihočeskou soutěž, rok bojují ve druhé lize a po roce pravidelně sestupují. Bez posílení družstva se dá předpokládat, že tomu tak bude. Z mladých šachistů se stále výrazněji prosazuje strakonický odchovanec Václav Kotál (nejen za strakonické družstvo, ale i ve 2. lize za Chess club Písek), a mezi nejlepšími v kraji mu začíná zdatně sekundovat jeho bratr Vít Kotál (letos v 1. divizi 3 ze 3), ale tím je vyčerpán počet hráčů, které by šlo ve strakonické reprezentaci označit za mladé a s potenciálem se výrazně zlepšovat. Oddílu začínají hrozit věkové (tedy i zdravotní) potíže těch nejlepších a přinejmenším jejich menší schopnost zvyšovat svoji výkonnost. Pokud chtějí Strakoničtí trvaleji setrvat přinejmenším ve druhé lize, vzhledem ke skromnějšímu rozpočtu je reálná šance do budoucna pouze v systematické a dlouhodobé práci s mládeží a postupném omlazení kádru, což je záležitost nejméně pěti let.

Do o stupeň nižší soutěže – 2. jihočeské divize – letos Strakonice nominovaly družstva B a C. Po základní části se do nadstavby o postup kvalifikovalo Céčko a Béčko hrálo o udržení. Céčko ve finálové skupině obsadilo třetí místo a nechybělo mnoho a svým postupem by zajistilo Strakonicím účast v 1. divizi i pro příští rok. Za Céčko získal nejvíce bodů mladý Vít Kotál (ve finálové skupině 5 bodů ze 7 možných) a Josef Čipera (4,5 ze 7).

Poněkud kuriozní situace nastala těsně před posledním kolem. Až tehdy se totiž Céčko dozvědělo, že z finálové skupiny postupují dvě družstva a ne jako obvykle jedno. I přes závěrečnou výhru nad Royalem skončilo třetí, protože do té doby suverénní Sokol Tábor v posledním kole pouze překvapivě remizoval se Spartakem Kaplice. Nicméně pokud jeden z prvních dvou oddílů nevyužije možnost postupu, což je zcela reálné, Strakonice budou hrát druhou ligu i obě nejvyšší jihočeské soutěže.

Konečné pořadí finálové skupiny 2. jihočeské divize
(počet zápasů, počet výher, počet remíz, počet proher, celkový počet bodů)

1. Sokol Tábor C 7 6 1 0 19
2. Spartak Kaplice 7 4 2 1 14
3. ČZ Strakonice C 7 4 1 2 13
4. Royal České Budějovice 7 3 1 3 10
5. ŠK Týn n.Vlt. 7 3 1 3 10
6. VŠTE České Budějovice B 7 1 2 4 5
7. Olympia České Budějovice 7 1 2 4 5
8. Chess Club Písek D 7 1 0 6 3

Od Béčka se očekávaly lepší výsledky, přesto se i přes nespornou snahu jen o vlásek vyhnulo sestupu a trochu doplatilo na víceméně trvalou neúčast svých nejlepších hráčů.
Příští sezonu tedy Strakonice nasadí své nejlepší do druhé české ligy a zatím platí, že nemusí mít svého zástupce v nejvyšší jihočeské soutěži. Do určité míry je pravděpodobné, že ho mít bude, což by oddílu silně pomohlo. Neúčast v 1. divizi by totiž znamenala velké komplikace s přípravou soupisek pro 16 hráčů hrajících ve stejný den stejnou soutěž. Potěšující je, že vzhledem k intenzivnější práci s mládeží v podobě turnaje O pohár ředitele Gymnázia Strakonice začíná doplňování oddílu o mladé hráče a do úvahy tak přichází vytvoření družstva pro nejnižší, 3. jihočeskou divizi, tedy zapojit do soutěží nové hráče a posílit je zkušenějšími členy oddílu. Příští sezona družstev začne v říjnu.

Nyní nastává období šachových soutěží a turnajů jednotlivců. Jednou z nejbližších výraznějších akcí bude jednodenní rapidový přebor Jihočeského kraje dospělých a mládeže s názvem O pohár starosty města Písku (29.4.). Ve Strakonicích se také 19.4. uskuteční turnaj dvojic O pohár ředitele Gymnázia Strakonice pro kategorii střední školy.